Kişisel ilişkiler

Çoğu insan için, en iyi dönemlerinde bile insan ilişkileri zor gelir. Ruhsal hastalığınız olduğunda ise, herhangi bir kimseyle ilişkide bulunmak bile imkansızlaşabilir. İlişki sorunları ile ilgili olarak yanıt bulmak o kadar kolay değildir. Fakat durumunuzu kolaylaştırmak için, atılabilecek bazı adımlar vardır:

•  Kaygılanmamayı deneyiniz – Şizofreni, sizi insanların söyled ik leri ya da yaptıkları şeyler konusunda aşırı duyarlı kılar. İnsanlar sizi aramadıkları veya telefonunuzu yanıtlamadıkları için, kaygılanarak, zamanınızı boşuna harcamayınız.

•  Eşinizle konuşunuz- Bir eşiniz varsa, hastalığınızın ilişkiniz üzerinde ne gibi etkileri olacağına dair endişelenmesi olasıdır. Hastalığınız, örneğin cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Bu korkularınız hakkında konuşun , ve eğer ikinizin de üzerinde durulmasında hemfikir olduğunuz bir sorun varsa, bu konuda doktorunuza başvurun.

•  Çatışmalarla baş edin- tartıştığınızda, üzerini kapatmayınız. Sakinleştikten sonra eşinizin de görüşünü öğrenmeye çalışın. Eğer ikiniz bu konuyu aranızda halledemezseniz, üçüncü bir kişiden hakemlik etmesini isteyin.

•  Aileniz ile ilişkinizi sürdürün- Artık aileniz ile birlikte yaşamıyor olsanız bile, sizin nasıl olduğunuz konusundaki ilgileri sürmektedir. Neler yaptığınızdan, tedavinizin nasıl gittiğinden, ve gelecek için neler planladığınızdan onları da haberdar edin.

•  Tanıdıklar ile birl ik te olmak- Günün bir bölümünü komşular veya tanıdıklar ile birl ik te geçirmek, stressiz sohbet etmenin iyi bir yoludur.

•  Sohbetler için hazırlanın- Eğer bir sonrakinde ne söyleyeceğinizi bilemiyorsanız, birisiyle sohbet etmek zordur. “Neler yapıyorsun?” gibi bazı genel sorular için, yanıtlarınız olsun.