HAKKARİ DE SINIR TİCARETİ

 

Hakkari’de Sınır Ticareti, Bakanlar Kurulunun 10.03.2000 tarih ve 364 sayılı Kararı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın verdiği kotalar doğrultusunda Esendere Sınır Kapısı’ndan gerçekleştirilmektedir. Ancak kotalar nedeniyle ticaret sınırlı bir şekilde yapılmaktadır. Sınır Ticareti ve Açık Pazar faaliyetlerinin genişletilmesi, hem bölgede kaçakçılığı önleyecek hem de ekonomiyi canlandıracaktır. İran’dan motorin, taze meyve – sebze çeşitleri, kuru üzüm, hurma ve bakliyat çeşitleri ithal edilirken, oto yedek parçaları, çeşitli makine aksamı, elektrikli ev aletleri, iplik, tekstil ürünleri, cam eşya, profil demir, bakır çubuk, boya, kağıt ve bilgisayar malzemeleri ihraç edilmektedir.

Son yıllarda ihracat neredeyse durma noktasına gelirken, ithalatta da azalma gözlenmektedir.

Hakkari’deki Çukurca Üzümlü ve Derecik’teki Irak Sınır Kapılarında ise açıldığından bu yana herhangi bir faaliyet yoktur.

 
 

  • Hakkari’de sınır ticareti geliştirilmeli ve işler hale getirilmelidir.

 
 

Hakkari’de Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 1.218 tüccar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’ne kayıtlı 3.503 esnaf ve sanatkar bulunmaktadır. Kentin ekonomisi ağırlıklı olarak kentteki asker, polis, öğretmen ve sağlık personeli gibi kamu çalışanlarının maaşları üzerinde dönmektedir.

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü verilerine göre, Hakkari’de vergi tahsilatı % 90’lar seviyesindedir.

Şimdiye kadar teşviklerden de yararlanamayan Hakkari’nin, diğer kalkınmada öncelikli illerle rekabet şansı da yoktur.

 
 

  • Hakkari’nin ekonomik deprem yaşamaması için yatırımı özendirici ilave önlemler alınmalıdır.