AFRİKA HAYVANLARI

AFRİKA HAYVANLARI

MEMELİLER

Afrika devesi

İmpala

Benekli sırtlan

Leopar

Su aygırı

Zürafa

 

KUŞLAR

Devekuşu

Afrika leyleği

 

SÜRÜNGENLER

Benekli engerek

Bukalemun

Nil timsahı

Piton

 

OMURGASIZLAR

İmparator akrep

Çöl çekirgesi

 

BALIKLAR

Mavi malawi balığı

 

 

 

AFRİKA DEVESİ

Afrika’da tek hörgüçlü devenin en az 20 türü vardır. Tek hörgüçlü deve, iki hörgüçlü Asya Devesi’ne göre ince yapılı, bacakları daha uzun ve tüyleri kısadır. Yüksek sıcaklığa dayanabilirken neme ve soğuğa karşı duyarlıdır. Develerde gebelik süresi 13 ay sürer. İyi beslenmiş develer vücut sularını çok yavaş yitirirler.

 

 

 

DEVE KUŞU

Bir zamanlar bütün Afrika’da, Arabistan’da bulunan devekuşları şimdi sadece Afrika’nın doğu ve güney kesimlerinde görülür. Erkeklerin tüyleri siyah, dişiler kahverengidir.Uçamayan ama çok hızlı koşabilen bu kuşar çalılık, kuru yerlerde, çöllerde yaşar. Yuvaları yalın bir çukurdan oluşur. Her dişi buraya 6-8 yumurta bırakır.

 

BENEKLİ ENGEREK

Turkana Gölü civarında yaşayan, çok zehirli bir yılandır. Boyu yaklaşık 60cm’dir. Kumlu ve killi toprakları sever. Rengi kamuflajla yaşadığı yere mükemmel bir uyum gösterir. Dişi yılan her seferinde 3-15 yavru dünyaya getirir. Anne yılan yavrularını hemen bırakır gider.

 

ÇÖL ÇEKİRGESİ

Afrika’nın kuzey yarısında yaşayan çöl çekirgesi önce yürüyücüdür sonra sıçrayıcı olurlar. Göç çevrimleri gerçekte birçok yılda tamamlanır. Uçuş hızları saatte 25km’yi bulan çekirgeler rastladıkları buğday, arpa, pamuk, meyve ağaçları gibi tarım bitkilerine zarar verirler.

 

MAVİ MALAVİ BALIĞI

Afrika’nın Malawi Gölü’nün kayalık bölgelerinde genellikle diğer balık sürüleriyle birlikte yaşar. Boyları yaklaşık 15cm’dir. Her seferinde 60 yumurta yapar. Kayalık sualtı mağaralarının bulunduğu bölgelerde yosunlarla beslenir. Akvaryumda yaşatılabilir.